Изкуството на старата българска кухня – II том

Илюстрации: Милена Вълнарова

Обем: 336 страници
Размер: 13х21
Корица: твърда

22.00 лв.

Тази книга говори с езика на кухнята, но разказва не само кулинарни сюжети, а и случки от кухнята на езика. Тя е продължение на „Изкуството на старата българска кухня. Кулинарното наследство на XIX век“ и прави скок във времето, за да пренесе читателите и кулинарните експериментатори в 30-те години на ХХ век.

Изданието включва повече от 300 рецепти, които ще ви предложат вълнуващи преживявания за небцето и сърцето.

В рецептите, събрани в тази книга, не може да няма отзвук и от „голямата софийска кулинарна война“ през 20-те и 30-те години – македонци срещу панагюрци (кръчми срещу гостилници). Панагюрците се заселват в София по-отрано, почти в края на XIX в., така че ястията от техните гостилници трайно навлизат в традицията на столичната кухня (не само с прочутите „яйца по панагюрски“, но и с гъстите и бистри супи, панагюрската луканка и разнообразни панирани специалитети). Вълните от македонски бежанци осейват София с кръчми и пивници, които не само привличат клиенти вечер, но се грижат и за бързата им прехрана денем (пикантни гювечи, ястия с дреболии, боб в тавче).

Имало е дори сблъсък за територии, но постепенно, както във всички конфликти, нещата се уталожили, а двете кулинарни традиции значително обогатили общо взето бедната кореняшка кухня на софиянци (известна най-вече със своята попска яхния или софийска баница).

Тони Николов

Награди

Книжната поредица „Детски шедьоври от велики писатели” е плод на любовта ни към добрата литература и красивите илюстрации. В нея ще откриете малко известни приказки за деца, писани от големите автори на XIX и XX век (Джеймс Джойс, Вирджиния Улф, Мери Шели, Анатол Франс и др.) За всяка книга избрахме да работим с различни български художници, които да създадат илюстрациите.

През 2017 г. поредицата получи приза „Златен лъв“ на АБК за издателски проект с най-голяма обществена значимост, а през юни 2018 г. беше отличена с награда „Христо Г. Данов“ в раздел „Изкуството на книгата“. През 2019-а поредицата отново получи награда “Хр. Г. Данов” в категория “Книга за деца”.

Този сайт използва „бисквитки“ с цел анализиране на трафика и измерване на рекламите. Повече информация »

Разбрах